Otomobil

Yeni Toyota Corolla (2017-2019)

Toyota denilince aklımıza ilk olarak corolla modeli gelir. Daha sonra bu sedan otomobilin ne kadar sorunsuz olduğu gelir :).

Ülkemizde 90’lı yılların başından beri satılmakta olan toyotanın efsane modeli corolla genellikle sorunsuz ve sağlam olmasından dolayı ülkemizde oldukça tercih ediliyor. Bunu en çok satan sedan otomobiller listesinin başlarında yer almasından görebiliyoruz.

11. nesli olan e160 ve e170 modeli de ülkemizde oldukça tutuldu. Eskiden uzun ömürlülükten başka birşeye önem vermeyen corolla’dan eser kalmamış. Artık daha çok konfor, tasarım ve teknolojiye önem vermeye başlamış olan corolla’yı gelin tüm yönleriyle incelemeye başlayalım;

Tasarım

Corolla, 2016 yılında 50. doğum gününü kutladı. Ancak Toyota hazırlıklara 2012 yılında çıkan ve Corolla’nın 11. nesli olan E160 ve E170 ile başlamıştı. Bugün yarım asrı deviren Toyota Corolla’nın 2017 modelinde ise sizin için küçük sürprizler hazırlanmış. Bunların başında otomobil üreticilerinin son yıllarda tercih ettiği keskin hatları, yırtıcı bir ön tampon ile birleştiren tasarım geliyor. Otomobilin arka tarafında ise yatay çizgilerle bezenmiş. Toyota Corolla 2017 modeli, rakip otomobillerden çift ızgara ile ayrılıyor. Otomobilin yüzü olarak tarif edilen kaput, tek çizgi ızgara ile güçlü bir görünüme sahip. Çizgi ızgaranın ortasındaysa Toyota logosu beliriyor ve üst kısmı ikiye bölüyor. Altta ise sis farları arasında uzanan çizgilerle derinlik sağlanıyor. Ayrıca 8 farklı renk seçeneği ile karşına çıkacak olan Corolla’nın beş kapısı ve tek bel çizgisi bulunuyor. Toyota’nın efsanevi arabası Corolla, dalga form denilen yapısı nedeniyle geniş bir ön cam ve çelik alaşımlı parlak jantlar ile karşınızda belirecek.

Toyota Corolla’nın 2017 modelinde kabin içerisi tarihine uygun şekilde dizayn edilmiş. Otomobilin içine girdiğin an yıllardır devam ettirilen, ferah ve oldukça geniş bir alanla karşılaşacaksınız. Otomobille 5 kişinin rahatlıkla seyahat edebilmesi için arka koltukların ortasına denk gelen bölgede şaft tüneli bulunmuyor. Özellikle uzun seyahatlere gidecek kullanıcıların rahat etmesi amacıyla düzenlenen şaft tüneline ek olarak, geniş diz ve baş mesafesi bulunuyor. Toyota Corolla’nın başlangıç seviyesi donanımı olan “Life” dışındaki modellerde, geniş bir multimedia ekranı bulunuyor. Otomobilin kabini içerisinde pek çok krom detay ve zevkine göre kişiselleştirebileceğin döşemeler de bulunuyor.

Donanım

Toyota Corolla; Life, Touch, Active, Advance ve Premium 50. yıl adlı donanım paketleriyle sunuluyor. Life donanım paketi başlangıç seviyesi olarak rakiplerine göre biraz güçsüz. Ancak düşük fiyatlarla erişim kolaylığı sağlanması amaçlanarak sunulduğu düşünülüyor. Günümüzde neredeyse her otomobilde bulunması beklenen multimedia ekranının olmaması ise Life donanım açısından en büyük eksi denilebilir. Ancak bu açığın direksiyona eklenen kumandalar, makyaj aynası, ön ve arkada bulunan 12 voltluk güç çıkışı, refakatçi aydınlatma ve bagaj aydınlatması gibi konfora yönelik birçok detay ile kapatıldığını söyleyebiliriz.

Otomobilin sürücü koltuğuna oturduğunuz anda sizi büyük bir multimedia ekranı, deri ve kayan bir kapağa sahip kol dayama, anahtarsız çalıştırma gibi özellikler karşılıyor. Son olarak premium bir paket olduğu için 50. yıla özel, deri kaplamalar ve dikişler yer almış.

Güvenlik

Toyota Corolla’nın 11. nesli tüm donanım seviyeleri ile EuroNCAP’ten 5 yıldız; 2017 yılında katıldığı IIHS testinden ise “Top Safety Pick Plus” yani güvenlikte zirve seviyesine ulaştı. Birçok kullanıcın dikkate aldığı, %25 örtüşmeli olarak çelik bariyere çarpma olarak anlatabileceğimiz, “Small Overlap Cars Test” ile göz doldurmayı başardı. Küçük aile otomobili sınıfının en güçlü temsilcilerinden olan Corolla’yı almaya karar verdiyseniz testi izleyebilirsiniz.

Motor

Corolla ile tamamı 4 silindirli olan Dual VVT-i ve Valvematic adlı benzinli motorlara ek olarak, D-4D adlı dizel motorla sunuluyor. Corolla’nın motor seçenekleri ve teknik özellikleri şöyle:

  • 1.33 Dual VVT-i: 1329 cc motor hacmine sahip, 99 PS beygir güç üretiyor ve kilometre başına 134 g/km karbondioksit salınımı bulunuyor.
  • 1.6 Valvematic: 1598 cc motor hacmine sahip, 132 PS beygir güç üretiyor ve kilometre başına 144 g/km karbondioksit salınımı bulunuyor.
  • 1.4 D-4D: 1364 cc motor hacmine sahip, 90 PS beygir güç üretiyor ve kilometre başına 109 g/km karbondioksit salınımı bulunuyor.

Corolla’da sadece 6 ileri vites seçeneği bulunuyor. Bunlardan birisi manuel seçenek diğerleri ise; CVT otomatik şanzıman mantığıyla çalışan Multidrive S ve hem otomatik hem de manuel kullanılabilen Multimode’dur.

Yakıt Tüketimi

  • 1.33 litre Dual VVT-i benzinli 6 ileri manuel vites: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 7.3 litre benzin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 760 kilometre kat edebiliyorsunuz.
  • 1.6 litre Valvematic benzinli 6 ileri manuel vites: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 8.1 litre benzin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 680 kilometre kat edebiliyorsunuz.
  • 1.6 litre Valvematic benzinli Multidrive S vites: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 7,8 litre benzin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 705 kilometre kat edebiliyorsunuz.
  • 1.4 litre D-4D dizel 6 ileri manuel vites: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 4,9 litre benzin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 1122 kilometre kat edebiliyorsunuz.
  • 1.4 litre D-4D dizel Multimode 6 ileri vites: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 4,9 litre benzin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 1122 kilometre kat edebiliyorsunuz.

Tabi bunlar fabrika verileri, biraz zor yakalanabilecek değerler.

Sonuç olarak toyota yine eskisi gibi adından söz ettirecek bir araç yapmış. Ülkemizde de al-sat’ı hızlı olan sedan oldukça tercih edilebilir bir otomobil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.