Motorlu taşıt fiyatlarında ki artış nedeniyle insanlar bisiklet ve scooterları daha çok tercih etmeye başladılar. Ayrıca gün geçtikçe daha da artan trafik sorunu, scooterların havayı kirletmemesi, şehir içinde pratik olması sebeplerini de tercih edilme nedenleri olarak gösterebiliriz.

Scooterlara talep arttıkça insanların kafasında hangi marka model scooter almalıyım sorusu da paralel olarak arttı. 2020 senesinde ki satış rakamlarına baktığımızda fiyat performans açısından en avantajlı olan xiaomi m365 pro modelinin çok sattığını öğrendik. Biz de bu scooter’ı sizler için inceledik. İşte sonuçlar ve teknik özellikleri;

Teknik özellikler

Menzil:45 km

Maksimum Hız:25 km/s

Motor Gücü:300 W (Maksimum 600 W)

Ağırlık:14,2 kg

Boyutlar:1.130 mm x 430 mm x 1.180 mm

Batarya:12.800 mAh

Şarj Süresi:8 saat

Azami tırmanma eğilimi:%20

Sürüş Modu:Normal, Ekonomik, Spor

Hız Sabitleyici:Var

Tekerlekler:Ön ve Arka 8,5 inç şişme lastik

Amortisör:Yok

Fren:Elektrikli ve mekanik fren (Rejeneratif Frenleme)

Sürücü ağırlığı:Maks. 100 kg

Aydınlatma:Ön LED far ve arka stop lambası

Bluetooth:Var

Renk Seçenekleri:Beyaz ve Koyu Gri

Diğer:IP54 Su geçirmezlik sertifikası, LED Gösterge

Fiyatı:4 bin 650 lira*Son güncelleme: Ağustos 2020

Disk Çapları Büyütülmüş Frenler

Hem M365’te hem de M365 Pro modelinde arka teker üzerinde disk fren bulunuyor. Disk çapı Pro modelinde bir önceki modele oranla daha büyük. Bu size daha iyi bir fren mesafesi sunuyor. Bununla birlikte aracın boyutlarında da bir büyüme söz konusu. Güçlü motoru tırmanma açısını da yükseltmiş. Fakat Pro modelde bir amortisör eklenmemiş. M365 ve M365 Pro modelini birbirinden ayırt etmeniz için ön tekere bakabilirsiniz. Pro modelinde ön teker iki çizgiye sahip ve kırmızı bir çember ile çevrili.

Rejeneratif Frenleme

M365 Pro’da rejeneratif fren yani enerjiyi geri kazanan bir fren sistemi var. Fren yaptığınızda tekrar güç topluyor ve bu güç menzilinizin artmasını sağlıyor. 45 kmlik veri tabiki test verisi. Testler genellikle 75 kg ağırlığında bir kişi ile düz yolda yapılıyor. Türkiye şartlarında bu pek mümkün olmayabilir. Bir de her inişin bir çıkışı var. Bunu da hesaba katarsak menziliniz artmayabilir. Menzilinizin yüksek olması için en büyük etken kilonuz. Ne kadar zayıfsanız o kadar uzağa gidebilirsiniz. Rejenerasyon oranı %20 civarında. Yani bir yokuşu inerken kazandığınız enerji ile o yokuşun 5’te birini çıkabilirsiniz. Elektrikli scooter kullanarak kilo vermeniz zor olsa da siz diyet yaparak kilonuzu düşürmeye gayret edin. Bu hem sağlığınız için hem de daha uzun menzil elde edebilmek için önemli.

Gece Kullanımları için Aydınlatma Alın

M365 Pro’nun üzerinde dahili bir aydınlatması var. Oldukça güçlü bir ışık yayıyor. Önünüzü görmek için ya da karşıdan gelen birinin sizi görmesi için bu aydınlatma yeterli. Arkasında da bir stop lambası var. Fakat gece kullanımlarında güvenlik için yeterli olmayabilir. Arka taraf için sürekli yanıp sönen bir aydınlatıcı almanızı öneririz. Farklı scooterlarda çevre aydınlatması da bulunuyor. Yine internet üzerinden bununla ilgili sipariş verebilirsiniz. En kötü ihtimalle küçük pilli bir cihaz da alabilirsiniz.

Şişme Lastikler Konfor Sağlıyor

Xiaomi M365 Pro’da amortisör yok. Bunun yerine şişme lastikler var. Lastiklerin şişme olması konfor açısından önemli. Diğer açıdan da dolma lastiklere göre patlama ihtimali var. Arka tekerlik kolaylıkla sökülebiliyor. Fakat ön tekerliği sökmek biraz zahmetli. Bu yüzden dikkatli olun ve lastiğinizi patlatmamaya çalışın. Patlarsa da bir bisiklet tamircisi yerine bir araba lastik tamircisine gidin. Ön tekerin nasıl söküldüğüne dair internette videolar mevcut. Bu videoyu ilgili kişiye izletmenizde fayda var. Söküm işlemini kayda alırsanız tekrar toplarken zorlanmazsınız. Amortisör çok şart değil ama olsa daha iyi olurdu tabi ki. Amortisörü olmayan bir bisikletten daha az sarsıldığı aşikar.

Ağırlık Merkezde

M365 Pro’nun ağırlığı 14.2 kg. Batarya sistemi cihazın gövdesine dağılmış şekilde olduğu için ağırlık diğer scooterlara göre katlayıp kaldırması daha kolay. En sevdiğim özelliği de bu. Bataryası kafa sütununda olan modellerde ağırlık tamamen önde olduğu için katladıktan sonra elde taşımak zor oluyor. Bir tekeri yere sabitleyerek taşıyorsunuz. Elinize tamamen aldığınızda dengelemek için biraz daha öne doğru tutmak gerekiyor. Xiaomi modellerinde ise böyle bir sorun yok. Bu güzel bir özellik.