Otomobil

Volkswagen Passat 1.6 TDI BlueMotion

D segmenti otomobiller arasında en çok öne çıkan volswagen passat, ülkemizde fiyatı sebebiyle neredeyse lüks sınıfa girmesine rağmen en çok satanlar listesinin başlarında yerini alıyor. Bunun sebebi Türk aile yapısına hitap eden geniş iç mekanı, class tasarımı ve verimli motorları olarak görülebilir.

Ülkemizdeki vergilendirme sisteminden dolayı daha düşük hacimli motorlar tercih edilmekte. Passatın 1.6 turbo dizel motoru hem vergisi 2 litre ve üzeri motorlardan oldukça düşük olduğundan hem 1,5 tonluk kasayı oldukça rahat götürdüğünden hem de sınıfına göre az yaktığından geniş ailelerin vazgeçilmezi haline geliyor.

Şimdi bu otomobili fazla uzatmadan her yönüyle incelemeye başlayalım;

Tasarım

Sert bakışları, uzun motor kaputu ve krom detaylarıyla ilet bir tasarım vadeden araç, çıkıntılı bagaj kapağı, geniş tamponu ve profile taşan arka farlarıyla tipik bir Passat imajı çiziyor. LED ön ve arka farlar, mükemmel aydınlatma sağlıyor. 18 inçlik alaşım jantlar da çok sportif. Yaklaşık 2,8 metrelik aks aralığı, aracı olduğundan da uzun gösterirken, iç mekân genişliğini de vurguluyor.

İç Mekan

Aracın iç mekânı, tek kelimeyle kaliteli. Özenle seçilmiş malzemeler, üst düzey işçilik ve ergonimi seviyesi, preimum modelleri aratmıyor. Orta konsol üzerinde, havalandırma ızgaralarının devamı gibi görünen tasarım, kaliteli ahşap kaplamalar ve son yılların olmazsa olmazı piyano siyahı son derece uyumlu bir görünüm sağlıyor. Üst donanım paketinde sunulan deri koltuklar çok rahat.

Elektrikli ve ısıtma fonksiyonuna sahip sürücü koltuğu, masaj yapma yeteneğine de sahip. Renkli dijital gösterge paneli, konsoldaki geniş dokunmatik ekrandaki navigasyon haritasını bile aynı boyutuyla sunabiliyor. İç mekânda ön bölümün oldukça geniş ve konforlu olduğunu düşünenler bir de arka koltuklara geçmeliler. Arka bölümde sunulan diz mesafesi bir üst sınıf modelleri aratmıyor. Koltukların orta sertlikteki dolguları da uzun yolculuklarda bile fazlasıyla konfor vadediyor. Üstelik iç mekân için bagaj hacminden de fedakârlık edilmemiş. 586 litrelik bagaj, sınıfının en iyilerinden.

Motor

Konuğumuz da kullanılan 1,6 litrelik TDI motorun gücü 15 beygir artırılmış. Artık 120 beygir güç üretebilen motorun torkuysa (250 nm) değişmemiş. Artan güç, ivmelenme sırasında kendini hissettiriyor. 1459 kilogramlık otomobili 0’dan 100 km/s sürate 10,8 saniyede ulaştıran motor, araca saatte 206 kilometrelik maksimum hız sağlıyor. Bunda 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman DSG’nin de önemli bir payı var. Hızlı ve sarsıntısız geçişleriyle konfor seviyesine artıran DSG, gerektiğinde spor bir otomobil kullanıyormuş hissi de sunabiliyor. Başarılı izolasyon sayesinde iç mekâna sızmayı başaramayan dizel ünite, alt devirlerde bile yeterli çekiş gücünü üretmeyi başarıyor.

Yakıt Tüketimi

Üst paketlerinde sunulan hayalet gösterge oldukça net.

Dizel motor, Passat’ı sınıfının en cimri otomobillerinden biri yapıyor. Start&Stop sisteminin standart olarak olduğu aracın ortalama tüketimi, fabrika verilerine göre sadece 4.1 litre. 59 litrelik depoyla 1400 kilometrenin üzerinde menzil sunan araç adeta yakıt istasyonlarının yerini unutturuyor. Bizim denemelerimizde ulaştığımız 5.6 litrelik ortalama da oldukça iddialı. Bu iddialı rakamları görünce bir çok farklı denemeyle iddiaların gerçekliğini sorguladık. Hafif trafik şartları ve 4 yetişkinle gerçekleştirdiğimiz ilk denememizde 4 litrelik ortalamayı Üstelik sabit hızlı otoyol sürüşlerinde tüketimi 4.5 litre seviyesine düşürebilmek çok kolay.

Sonuç olarak; passat 1.6 TDI kesinlikle alınabilecek bir otomobil. Yanlız bize göre çok önemli bir eksisi var o da fiyatı. Gerçi bu aracın bir kusuru değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.