Otomobil

Renault Megane 4 Sedan (2016-2020)

Renault megane yıllardır ülkemizde çok satan sedan otomobiller listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Bunun başlıca sebepleri gerek fiyatına göre sundukları gerek ikinci elinin oldukça hızlı olması.

2016 yılından itibaren oldukça tutulan megane’ın 4. nesli satılmaya başlandı. Tasarımı ve sunduğu donanımlarla büyük yankı uyandıran megane bu kasasıyla da çok satanlar listesinin başlarında yer almayı sürdürdü. Gelin şimdi megan 4’ü tüm ayrıntılarıyla incelemeye başlayalım;

Tasarım

Yeni Renault Megane sedanın tasarımında ilk dikkat çeken özellik, C şeklindeki ön farlar ve arka taraftaki Renault logosuna kadar devam eden LED farlar. Kromla vurgulanan hatları ve kaslı kaputu da Megane’a dinamik bir görünüş katıyor.

Renault Megane’ın cam tavanı ise elektrikli olarak açılıyor. Sürücü koltuğunun masaj özellikli olması ise araba kullanma keyfine keyif katıyor.

Boyutları ve Bagaj Hacmi

Renault Megan sedanın boyutları 4,632 mm uzunluğa, 1,814 mm genişliğe sahip. Renault Megane’ın bagaj hacmi ise 550 litre. Bu değerlerle Megane, rakiplerinden ciddi ölçüde ayrılıyor.

Teknoloji ve Güvenlik

Yeni Renault Megane sedanda;

  • 5 farklı sürüş modu seçebileceğiniz MULTI-SENSE,
  • Önemli sürüş bilgilerini göz hizasında yansıtan renkli Head Up Display ekran,
  • Sezgisel ve bağlantılı R-LINK 2 multimedya sistemi,
  • 7″ renkli TFT LCD ekranlı dijital hız göstergesi bulunuyor. 

Güvenliği donanımları ise;

  • Şerit Takip Sistemi ve otomatik uzun/kısa farlar ile sürüşü kolaylaştıran Visio System,
  • ABS/ESC Sistemi’ni tamamlayan Acil Fren Destek Sistemi,

Kör Nokta Uyarı Sistemi’nden oluşuyor.

Motor

Renault Megan benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip.

Yüksek tork gücüne sahip ENERGY dCi 130, 6 vitesli manuel şanzımanı sayesinde yakıt tasarrufu sağlayan ENERGY dCi 110, çift kavramalı, 6-7 vitesiyle yakıt tüketimini azaltan otomatik EDC şanzıman, yine altı vitesli düşük CO2 seviyesine sahip ENERGY dCi 90, Megane’ın dizel motor çeşitleri.

Doğrudan benzin enjeksiyonu, entegre turbo şarjı, sessizliği ile dikkat çeken ENERGY TCe 130 EDC benzinli motor, çift kavramalı otomatik EDC şanzımanı ve 7 vitesi ile düşük yakıt tüketimi ve CO2 salınımında düz vitesle aynı seviyede. Başka bir benzinli motor çeşidi ise düşük maliyet sağlayan 115 beygir gücü ve beş vitesli SCe 115.

Sonuç olarak; bazı arabalar ikinci el piyasasında her zaman popülerdir. Renault Megane da bunlardan biri. Sunduklarına ve günümüz piyasasına baktığımızda alınabilecek ekonomik, geniş, mantıklı sedanlardan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.