Otomobil

Renault Clio 4 (2012-2020)

Hatchback otomobil denilince akla gelen ilk araçlardan biri olan clio 4 gerek küçük kullanışlı olması gerek başarılı dizel motoru ve sunduğu donanımlarla ülkemizde de Avrupa da olduğu gibi oldukça tercih edilen bir otomobil oldu.

4. jenerasyon clio 2012-2020 yılları arasında çok satanlar listesinin ilk sıralarında yer aldı. Bunun başlıca sebepleri; kolay ulaşılabilir olması ve ekonomik bir araç olmasıydı. Gelin bu yüksek satış rakamlarına ulaşan hatchback otomobili tüm detaylarıyla inceleyelim;

TASARIM

Tasarımın Clio’nun her yeni versiyonuyla birlikte en çok gelişen noktası olduğu su götürmez bir gerçek. Her yeni jenerasyon Clio’nun kendine özgü tasarımı, modeli sadece son teknoloji ile üretilmiş modern bir araç yapmakla kalmıyor; onun neden bu kadar sattığını da açıklıyor. Dış tasarımda Renault’un 2012 yılında yeni Clio ile gözler önüne serdiği yeni tasarım mimarisine sahip model; bu mimariyi yeni Captur, yeni Megane, Kadjar ve Talisman ile paylaşıyor. Ayrıca 2015 yılında geçirdiği makyajla gündüz farları tampona alındı ve led farlar geldi, jantlar değişti. Bu haliyle daha da yakışıklı bir görünüme sahip oldu.

İç tasarımda ise dışarıdaki gelişmeyi ne yazık ki görmek mümkün değil. Fazlasıyla sert plastik malzemenin kullanılması Clio için alışılmadık bir durum değil ama ben iç tasarımın biraz daha derli toplu olmasını isterdim. Yani giriş sınıfı bir arabadan Mercedes E serisi konforu beklemek yanlış olur ancak iç mekân 100 bin liralık bir otomobil iç mekanı gibi durmuyor.

Aracın iç hacmi konusunda da sıkıntı yaşamıyorsunuz. Selefinde bulunmayan koltuk yükseklik ayarının modelde bulunması çok işe yaramış ve modelin alçalan yüksekliğinin ön baş mesafesini kısıtlamasını engellemiş. Arkada da aynı şekilde iki yetişkin için yeterli hacim bulunmakta. 300 litrelik bagaj geniş sayılmaz ancak sınıf ortalamasının üzerinde.

YAKIT TÜKETİMİ

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandığımızdan olsa gerek aracın yakıt tüketimi değeri her zaman önemli olmuştur. Özellikle B segmentindeki araçların genellikle “az yakma” etiketiyle satıldığını söyleyebilirim. Clio 4 içinse yakıtı kokladığını söylebilirim. Clio 4 1.5 dci manuel ile 100 kilometrede sekiz litre ortalamanın üzerine çıkmak neredeyse imkansız. Bunu yolun tamamında her viteste redline görüp devir kesicinin devreye girdiği kullanımda söylüyorum. Sıradan bir kullanıcı 100 kilometrede 5-6 litre yakıt tüketecektir. Test aracımız Clio 1.5 dci 90 hp EDC ile yaklaşık 40 kilometrelik bir kullanımda 6.2 l/100km gibi bir tüketim elde ettik.

MOTOR

Clio 4 Türkiye’de ikisi dizel üçü benzinli olmak üzere beş farklı motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. 1.5 dci 75 ve 90 beygir motorlar satışların büyük bir kısmını oluşturuyor. Yeni üretilen 0.9 turbo 90 ve 1.2 turbo 120 beyirgirlik motorlar ürün gamında geniş bir yer edinirken daha çok yenilikçi bir Clio isteyenlere hitap ediyor. Devir çevirmeye istekli ve yakıt konusunda  fazlasıyla cömert olan 1.2 litre 75 beygirlik motor ise uygun fiyatlı bir Clio isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Otomatik şanzıman isterseniz 1.2 turbo 120 beygirlik motoru da otomatikman seçmiş oluyorsunuz çünkü Clio 3’de olduğu gibi Clio 4’ü 1.2 75 beygirlik motorla otomatik şanzımanlı olarak satın alamıyorsunuz. Test aracındaki 90 beygirlik motor 4000 d/d’da 90 bg güç ve 1750 d/d’da 220 Nm tork değeri üretiyor. 90 beygirlik motor Renault ürün gamında yeni bir ünite sayılmaz. 2006 yılı sonrası Clio modellerinde 80 ve 85 beygir olarak yer  almaya başlayan motor, 75 beygirlik versiyondaki güç eksikliğini süper tamamlıyor. Günlük kullanımda ise sollamalarda sıkıntı yaratmıyor.

Sonuç olarak, Clio 4 selefinin izinden giderek kendisine çok şey katmış . Modelin dış tasarımına ve tutumlu motorlara bakarak kendine ne kadar çok şey kattığını görmek mümkün. Tutumlu motorları kendini öne çıkaran bir özellik olarak kullanan modelin, donanımına göre değişmekle birlikte, günümüz fiyatlarına baktığımızda karşımıza çıkan tablo bizi en çok üzen tarafı oldu. Ama bu piyasa da alınabilecek en mantıklı hatchback otomobillerden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.