Otomobil

Honda Civic Sedan (FC5)

Civic sedan Yıllardır Honda’nın en önemli ve vazgeçilmez modeli olarak yüksek satış rakamlarına ulaşmaya devam ediyor. Özellikle ülkemizde sorunsuz, ekonomik bir otomobil isteyen aileler tarafından oldukça tercih edilmesiyle beraber performanslı motorları ve sportif görünüşüyle de genç kullanıcıların ilgisini bir hayli çekiyor. Yani model 7’den 70’e tüm kullanıcılara hitap etmeyi başarıyor.

Yıllardır çok satan otomobiller listesinin başlarından inmeyen bu otomobili sizler için artı eksi tüm yönleriyle inceledik;

TASARIM

Tasarım bu otomobilde oldukça göreceli. İlk çıktığında bu otomobil ya çok beğenildi ya da hiç beğenilmedi. Bizce otomobil tasarım anlamında oldukça özgün bir yapıya sahip. Bu öyle bir tasarım ki on yıl geçse de tasarım güncelliğini korumaya devam edecekmiş gibi duruyor.

Otomobilde oldukça keskin hatlar kullanılmış. Bu da oldukça sportif bir hava katmış. Yandan bakıldığı zaman sedandan çok fastback bir havası var. Jantlarda otomobilde en dikkat çeken unsurlardan biri olmuş.

Otomobilin donanıma göre değişen dış görünüşüne baktığımızda belki de en dikkat çekici özellik Led aydınlatma grubu olacaktır. Executive donanımda sunulan farlar hem görünüşe hem aydınlatmaya büyük ölçüde katkı sağlıyor. Premium ve Elegance donanımlarında ise halojen farlar kullanılmış. Bu halojen farlara led gündüz farları eşlik ediyor.

Civic önceki nesillerinde olduğu gibi yine oldukça yere yakın bir tasarıma sahip. Bu yüzden bazen araca biniş ve inişlerde bacaklarınızı biraz esnetmeniz gerekebiliyor. Ayrıca tasarımdan dolayı arka baş mesafesi 1.80 boydan sonra (oturuş pozisyonu dik bir şekildeyken) yetersiz gelmeye başlıyor.

DONANIM

Geri görüş kamerası ile yağmur sensörü ise diğer önemli dış donanım özellikleri arasında. En üst donanım olan Executive, iç kısımda büyük zenginlik yaratıyor. Anahtarsız giriş Ve çalıştırma özelliği, renkli yarı hayalet gösterge paneli, deri direksiyon ve koltuklar, Honda CONNECT multimedya sistemi, 7 inç büyüklüğünde dokunmatik renkli ekran, Türkçe dil destekli navigasyon ve çift bölgeli dijital klima ilk dikkat çeken donanım özellikleri oldu. Honda CRV’de gördüğümüz Honda’nın gelişmiş güvenlik sistemi  yani “Honda Sensing“, artık Civic Sedan’da da yer alıyor.

Honda’nın bilgi eğlence sistemleri önceki modellerinde olduğu gibi Alman rakiplerinden yine geri kalıyor. Civic diğer alanlarda çok başarılı ancak burada zayıf kalıyor. Sistemin grafikleri sıradan dışarıdan alabileceğimiz navigasyon cihazlarından farksız. Tepkiler yavaş, menü yapısı tüm fonksiyonlar için ekstra adımlar yaratmış. Ayrıca elle tutulur bir ses düğmesi de yok. Dokunmatik ses düğmesi sanırım bir araçta kullandığım en sinir bozucu kontrol mekanizması olabilir. Bu yüzden hiç orayla uğraşmadan direksiyondaki ses düğmelerini kullanın. En azından Apple CarPlay ve Android Auto var.

Yukarıda saydığımız olumsuz özellikler 2019 ve sonrası makyajlı Civic’lerde ortadan kalkmış bulunuyor.

DreamEleganceExecutiveExecutive+
Işığa Duyarlı Otomatik Yanan Farlar7” Dokunmatik Multimedya EkranıAnahtarsız Giriş ve Çalıştırma SistemiÇarpışma Hafifletici Fren Sistemi
5″ Renkli Multimedya EkranıAlüminyum Alaşımlı JantlarSürücü Koltuğu Elektrikli Bel DesteğiŞerit Koruma Destek Sistemi
Gündüz Yanan LED Farlar7” Dijital Gösterge Ekranı17” Alüminyum Alaşımlı JantlarUyarlanabilir Hız Sabitleyici
Elektrikli Park FreniAçılabilir Cam TavanÇift Bölgeli Otomatik KlimaKör Nokta Uyarı Sistemi
Otomatik KlimaLED Ön FarlarHonda SENSING
Paketler ve Öne Çıkan Özellikleri

MOTOR

Honda Civic Sedanı

1.6i VTEC benzinli (125hp, 152Nm)

1.6i VTEC eco benzin-LPG’li (125hp, 152Nm)

1.5i VTEC Turbo benzinli (182hp, 220Nm)

1.6i DTEC Dizel (120hp, 300Nm)

Motor seçenekleriyle alabiliyorsunuz. Bütün motorları oldukça sessiz ve rafine bir şekilde çalışmaktadır. Özellikle dizel motorunun sessizliği oldukça etkileyici.

Sonuç olarak Honda yine uzun yıllar güncelliğini koruyacak ve adından söz ettirecek bir civic tasarlamış. Rakipleriyle karşılaştırıldığı zaman sundukları ve sorunsuzluğu ile ön plana çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.