Otomobil

FİAT EGEA SEDAN


2015 yılından beri ülkemizde satılmakta olan Fiat Egea, o tarihten beri oldukça yüksek satış rakamlarına ulaştı. Bunun sebebi rakiplerine kıyasla daha ucuz olması ve buna rağmen birçok yeni özellik sunması oldu. Tabi ülkemizde üretilmesi, parçasının daha ucuz olması, fiyat performans canavarı olması, dikkat çeken tasarımı, verimli 1.3 ve 1.6 litrelik dizel Multijet motora sahip olması (1.4 benzinli de var) sebeplerini de söylemeden geçmeyelim.

Bu yazımızda Egea’yı dıştan içe tüm özellikleriyle inceledik. Egea alınır mı alınmaz mı buyrun hep birlikte karar verelim;

Dış Tasarım

Fiat Egea, tüm diğer Fiat araba modelleri gibi İtalyan hatlarına sahip olsa da kendini onlardan ayıran en büyük fark yine tasarım alanında. Fiat Egea, kesinlikle alışılagelmiş Fiat araba modellerinden çok daha şık ve göz alıcı bir dış tasarıma sahip. Agresif bir görünüşe sahip, ancak bu agresif görünüşünü kıvrımlı İtalyan hatlarıyla yumuşatan Fiat Egea, gerçekten gözlere hitap eden bir araba modeli. Fiat Egea, bilhassa, Fiat’ın aynı segmentteki diğer bir araba modeli olan Linea’ya kıyasla tasarım olarak birkaç gömlek daha üstün gözüküyor.

İç Mekan

Fiat Egea’nın iç mekanında kullanılan malzemenin üst düzey kaliteli olduğunu söyleyemeyiz elbette. Fiat Linea’nın veliahtı olarak ülkemizde satılmaya devam eden araba, kendinden önce satılan bu modelle hemen hemen aynı iç mekan kalitesine sahip. Fiat Egea Sedan, C segmenti sedanlar için oldukça uygun bir iç hacmine sahip. Fiat Egea, E veya F segmentlerinde yer alan lüks sedanlar veya yine kendi segmentindeki Volkswagen Jetta modeli kadar geniş ve konforlu olmasa da kesinlikle sizi sıkıştırmıyor veya rahatsız bir yolculuk yapmanıza neden olmuyor. Sürücü koltuğunun bacak ve kafa boşluğu son derece yeterli olan arabanın yan ve arka yolcu kompartımanları da aşırı konforlu olmamasına karşın son derece yeterli

Diz ve mesafesi 1.80 ve altı boylarındaki kişiler için gayet iyi.

Motor

Motor cephesinde de seçenekler oldukça geniş tutulmuş. Dört farklı motor seçeneğiyle sunulan Egea’nın iki benzinli ve iki dizel versiyonu bulunuyor. 

95 beygirlik güç üretebilen, 1.4 litre Fire HP benzinli motor; maksimum 185 kilometre hıza ulaşıyor. 0’dan 100’e 11.5 saniyede ulaşan bu versiyon, 6 ileri manuel vitese sahip. 100 kilometrede şehir içi yaklaşık 7.7 litre benzin tüketen bu versiyon, şehir dışında 4.6 litre yakıt tüketiyor ve 100 kilometrede ortalama 5.7 litre yakıyor. 

Benzinli cephenin diğer temsilcisi 1.6 E-Torq motorlu versiyon, 110 beygirlik güç üretebiliyor. 6 ileri tam otomatik şanzımana sahip olan bu motor, 192 kilometre maksimum hıza erişebiliyor ve 0’dan 100 kilometreye 11.2 saniyede ulaşıyor. 100 kilometrede şehir içi 8.5 litre yakıt tüketen bu versiyon aynı kilometreyi şehir dışında 5.0 litrelik tüketimle tamamlayabiliyor. Tam otomatik şanzımana sahip olan bu motor, 100 kilometrede ortalama 6.3 litre yakıt tüketiyor. 

95 beygirlik güç üretebilen, 1.3 Multijet Dizel motor 5 ileri manuel şanzımana sahip. Maksimum 183 kilometrelik hıza ulaşabilen bu versiyon, 0 kilometreden 100 kilometreye 11.7 saniyede ulaşıyor. Şehir dışı 100 kilometrelik bir yolu sadece 3.5 litrelik yakıt tüketimiyle tamamlayabilen araç, aynı yolu şehir içinde 5,4 litrelik tüketimle tamamlayabiliyor. Bu versiyon 100 kilometrede ortalama 4,2 litre yakıt tüketiyor. 

Dizel cephesinin diğer temsilcisi 1.6 multijet motor ise 120 beygirlik güç üretiyor. 6 ileri manuel şanzımana ve 6 ileri DCT çift kavramalı şanzımana sahip olan bu versiyon, 199 kilometre maksimum hıza ulaşıyor. 0’dan 100’e 9.7 saniyede ulaşan bu motor, şehir içi 100 kilometrede 5.2 litre şehir dışı ise aynı kilometrede sadece 3.6 litre yakıt tüketiyor. 100 kilometrede 4.2 litre yakan 1.6 multijet, diğer dizel motor 1.3 multijet dizel motorla birlikte serinin en az yakan versiyonu. 

Sürüş

2017 model Fiat Egea, bir önceki senenin araba modeline göre yol tutuş ve fren mesafesinde daha gelişmiş bir performans sunuyor. Tabii ki tercih ettiğiniz lastiklerin kalitesinin de bu iki unsur üstündeki etkisi yadsınamaz, ancak Fiat Egea’nın bu konuda da bizlere istediğimizi -yani yeterliliği- verdiğini gösteriyor. Fiat Egea araba modelinin dizel motorlu versiyonlarının da birçok benzinli arabayı kıskandıracak kadar sessiz olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Ne var ki bu sessizlik dışarıdan, iç mekandan olduğundan daha çok fark ediliyor. Araba, motor sesini iç mekana dışarıya göre daha fazla yansıtıyor. Genel anlamda ise Fiat Egea, sürmesi rahat, fakat heyecansız bir araba diyebiliriz.

2015 yılında piyasaya sürülen Fiat Egea, her geçen yıl daha da geliştiriliyor ve aynı doğrultuda daha da çok satıyor. Türk sürücüsünün istekleri ve ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilen ve yine aynı şekilde her yeni modelinde geliştirilmeye devam eden araba, sürüş, görünüm, iç hacim, konfor, motor çeşidi ve verimliliği açısından bize bir arabadan istediğimiz her şeyi verdiğinden dolayı içinde bulunduğumuz 2018 yılında bir önceki yılın satış rakamlarını geçerse hiç de şaşırmamak lazım.

Sonuç

Eğer fiyat performans açısından iyi ve sizi üzmeyecek bir araç arıyorsanız egea’yı tercih edebilirsiniz. Modelin ikinci el piyasası da oldukça hızlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.